(Niš, 14.-16.09.2014. godine)

U oviru planom i programom predviđenih aktivnosti Tempus SPEED projekta, Univerzitet u Nišu i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja bili su domaćini EU i izvan-EU partnerskim institucijama na seminaru o evropskom okviru kvalifikacija (EQF) i nacionalnim kvalifikacijama (NQFs), koji je održan od 14. do 16. septembra 2014. godine u Nišu. Trodnevni skup su po predlogu organizatora sačinjavale sledeće aktivnosti:

1. sastanak predstavnika radnog paketa1 (WP1) i savetodavnog odbora o praćenju napretka  WP1;
  2. seminar o poređenju evropskog okvira kvalifikacija i nacionalnih kvalifikacija za diplomirane studente u oblasti sportskih nauka (okrugli sto);
  3. WP2 uvodni sastanak i
  4. sastanak menadžmenta (WP5 i WP8).

Seminar su pozdravnom rečju i obraćanjem na temu skupa otvorili pomoćnica ministra za omladinu, g-đa Snežana Klašnja iz Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, rektor Univerziteta u Nišu, Prof. dr Dragan Antić, dekan Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, Prof. dr Milovan Bratić i koordinator Tempus SPEED projekta za Univerzitet u Nišu, Prof. dr Saša Bubanj. Dnevni red sastanka WP1 i Savetodavnog odbora sačinjavale su sledeće tačke: analiza preliminarnih rezultata ankete diplomiranih studenata, studenata master akademskih studija i poslodavaca (izveštaj i predlog o budućim koracima u realizaciji Tempus SPEED projekta od strane partnerskh institucija); poređenje kurikuluma u oblasti nauka u sportu između EU i regiona zapadnog Balkana; usaglašavanje oko strukture zajedničkog kurikuluma u oblasti nauka u sportu u odnosu na ishode učenja i kompetencije; identifikacija sektorskih kvalifikacija u oblasti nauka u sportu u skladu sa ekonomskim razvojem regiona zapadnog Balkana; komentari savetodavnog odbora.

seminar eqf nqf 14-02014 1seminar eqf nqf 14-02014 2

U odnosu na anketu diplomiranih studenata, master studenata i poslodavaca, odnosno istraživanje tržišta rada, Prof. dr Sanja Mazić, odgovorno lice WP1 sa Univerziteta iz Beograda i Prof. dr Harald Čan (Harald Tschan) sa Univerziteta iz Beča, izneli su preliminarnu analizu rezultata (svi Univerziteti su završili anketu). Rezultati ankete biće uključeni u brošuru i predstavljeni na predstojećoj radionici u Prištini. U odnosu na identifikaciju sektorskih kvalifikacija u oblasti nauka u sportu u skladu sa ekonomskim razvojem regiona zapadnog Balkana, veliki doprinos dao je g-din Boban Matić, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Republike Srbije, Filijale Niš, koji je detaljno ukazao na potrebe tržišta rada grada Niša i regiona jugoistočne Srbije, kome grad Niš geografski pripada.

Okrugli sto seminara o EQF i NQFs bio je veoma uspešan. Debati su prethodile prezentacije sledećih delegata: Prof. dr Paola Parisija (Paolo Parisi, predsednika evropske mreže nauke u sportu, obrazovanja i zapošljavanja), Prof. dr Danijele Kaporosi (Daniela Caporossi, koordinatora projekta sa Univerziteta Foro Italico iz Rima), Prof. dr Karstena Froberga (Karsten Froberg, delegata Univerziteta iz Odensea), Prof. dr Vasilisa Klisourasa (Vassilis Klissouras, delegata Univerziteta iz Atine) i Prof. dr Harald Čan (Harald Tschan, delegata Univerziteta iz Beča).

Uvodni sastanak WP2 sačinjavale su sledeće tačke: saglasnost oko novih nastavnih planova i programa, postupka akreditacije, lokalnih zahteva i tajminga, zadataka i odgovornosti. Jedan od glavnih zaključaka ovog sastanka je da novi, zajednički, master studijski program treba da bude spreman (kreiran) do juna 2015. godine, kako bi bio blagovremeno akreditovan za novu školsku godinu (2015/16).
Sastanak menadžmenta (WP5 i WP8) sačinjavale su takođe, različite tačke: izveštaj glavnog koordinatora projekta i lokalnih koordinatora; kontrola kvaliteta projekta; upravljanje projektom (stavke koje se odnose na identifikaciju problema nastalih eventualnim kašnjenjima i na korektivne akcije).

Univerzitet u Nišu i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja su kao dobri domaćini, pozvali prisutne da se ponovo okupe i sledeće godine, u godini proslave jubileja "50 godina postojanja i rada Univerziteta u Nišu".

Pogledajte i neke od fotografija sa seminara u našoj galeriji slika.